logo

•• Kvalita potravín v SR ••

Neľahkú situáciu na trhu v predajnosti a v propagácii slovenských výrobkov a potravín sa Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky podujalo riešiť radom opatrení, ktorých cieľom je zvýšenie konkurencieschopnosti a sebestačnosti slovenských potravín a poľnohospodárskych produktov určených na priamu spotrebu.

Značka kvality „budúcnosť slovenských potravín“ ...domáce chutí najlepšie...

Značka kvality vznikla v roku 2004, pričom jej hlavným a najdôležitejším cieľom je, že pomáha propagovať na slovenskom trhu skutočne tradičné, domáce a kvalitné výrobky a potraviny, a tým tak spotrebiteľa ľahšie usmerniť pri jeho výbere. Pre jednoduchšiu orientáciu bolo vytvorené logo, ktorého podoba  je v národných farbách (biela, modrá, červená) a má spotrebiteľa upriamiť na skutočnosť, že ide o domáce a kvalitné potraviny        a výrobky vyrobené v Slovenskej republike. Značku kvality môže získať každý slovenský výrobca, ak sú jeho výrobky vyrábané z domácich surovín, to znamená, že z celkovej spotreby surovín musí byť najmenej 75 % domácich surovín a všetky fázy výrobného procesu sa musia uskutočňovať na území Slovenskej republiky. Výrobkom s nadštandardnými kvalitatívnymi parametrami sa od decembra roka 2012 na základe odborného posúdenia a na odporúčanie komisie na udeľovanie Značky kvality, udeľuje logo Značky kvality 2, ktorým sa vyzdvihuje ich vyššia kvalita. Členovia komisie sú renomovaní odborníci s niekoľkoročnými skúsenosťami z oblasti technológie, legislatívy a kontroly potravín. Kvalitu a bezpečnosť výrobkov so Značkou kvality pravidelne kontroluje Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky, ako zodpovedný orgán úradnej kontroly.

Keďže tento program má už vyše desaťročnú tradíciu, počas nej sa  podarilo udeliť 1159 potravinárskym výrobkom od 145 domácich výrobcov, z čoho Značka kvality 2 za nadštandardné kvalitatívne vlastnosti bola udelená 595 potravinárskych výrobkom od 103 slovenských výrobcov.

Podmienky používania dobrovoľného označovania poľnohospodárskych produktov a potravín na účely informovania spotrebiteľa

Podobne ako program Značka kvality, tak aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky vydalo právny predpis, ktorým zaviedlo označenie „Slovenský poľnohospodársky produkt“, „Slovenská potravina“, „Vyrobené na Slovensku“, „Regionálny produkt z ...“, „Regionálna potravina z ...“, „Farmársky poľnohospodársky produkt“, „Farmárska potravina“ s cieľom podporiť predaj a konkurencieschopnosť potravín                 a výrobkov vyrobených a spracovaných v Slovenskej republike, a tým aj oboznámiť spotrebiteľov s regionálnymi špecialitami z jednotlivých regiónov Slovenska.

Slovenský poľnohospodársky produkt alebo Slovenská potravina
Prvým z označení, ktorého podmienky používania upravuje predpis, je označenie „Slovenský poľnohospodársky produkt“. Takéto označenie môže byť použité len za predpokladu, že tento produkt bol vypestovaný alebo zberaný v Slovenskej republike alebo cielene získaný v Slovenskej republike od zvierat znáškou, zo zabitých chovaných zvierat alebo z voľne žijúcich zvierat lovom alebo z farmového chovu zveri. Ak je potravina vyrábaná z domácich surovín pochádzajúcich zo Slovenskej republiky a zároveň všetky jej fázy výrobného procesu sa uskutočňujú v Slovenskej republike, je možné ju označiť slovami „Slovenská potravina“.

Vyrobené na Slovensku
Ak potraviny spĺňajú len tú podmienku, že všetky fázy výrobného procesu prebiehajú v Slovenskej republike, pričom suroviny nepochádzajú zo Slovenska, môže sa použiť pre takéto potraviny označenie „Vyrobené na Slovensku“.

Regionálny poľnohospodársky produkt z ..., Regionálna potravina z ...
Právny predpis nerieši len slovenský pôvod potravín a poľnohospodárskych produktov, ale preniká aj hlbšie až na úroveň jednotlivých regiónov. Pre takýto prípad je vyčlenené označenie „Regionálny poľnohospodársky produkt z ...“, pričom súčasťou označenia musí byť aj názov príslušného regiónu Slovenskej republiky, v ktorom bol produkt vypestovaný alebo zberaný alebo cielene získaný od zvierat znáškou, zo zabitých chovaných zvierat alebo z voľne žijúcich zvierat lovom alebo z farmového chovu zveri. Rovnako aj potravina, ktorá bola vyrobená v určitom regióne tradičným výrobným procesom, z tradičných surovín alebo má tradičné zloženie typické pre daný región a na jej výrobu sa použila základná zložka pochádzajúca z tohto regiónu, sa môže označiť slovami „Regionálna potravina z...“, pričom sa uvedie názov daného regiónu. Súčasťou predpisu je aj príloha s vymedzenými názvami jednotlivých regiónov a k nim prislúchajúce okresy, aby sa v rámci označovania predišlo zbytočným nepresnostiam a zavádzajúcim informáciám. Ešte je potrebné spomenúť, že používanie tradičného výrobného procesu, tradičnej suroviny alebo tradičného zloženia podľa tohto predpisu, musí byť na trhu v Slovenskej republike preukázané počas obdobia trvajúceho najmenej 30 rokov.

Farmársky poľnohospodársky produkt, Farmárska potravina
Posledné označenia, ktorých používanie tohto predpisu upravujú, sú pomenovania „Farmársky poľnohospodársky produkt“ a „Farmárska potravina“. Ide o poľnohospodárske produkty vypestované na farme alebo získané od zvierat alebo zo zvierat chovaných na farme. V prípade potravín sem môžeme zaradiť tie, ktoré boli vyrobené na farme zo surovín vypestovaných alebo získaných od zvierat alebo zo zvierat chovaných na príslušnej farme.

Hlavným cieľom používania označenia spájajúceho poľnohospodárske produkty a potraviny  s jednotlivými regiónmi  a farmami našej krajiny, je pripomenúť a starostlivo uchovávať tradície našich praotcov našich regiónov a fariem, vyzdvihnúť ich hodnotu, a tým zabezpečiť ich pretrvávanie aj pre ďalšie pokolenia.

Používanie loga „Slovenská potravina“ na vybrané jednozložkové poľnohospodárske produkty a potraviny so 100 % podielom suroviny zo Slovenska

Ďalšou novinkou z oblasti propagovania slovenských výrobkov a potravín je používanie loga „Slovenská potravina“ na vybrané jednozložkové poľnohospodárske produkty a potraviny so 100 % podielom suroviny zo Slovenska. To znamená, že používanie tohto loga sa vzťahuje na tieto jednozložkové suroviny: bravčové mäso, hovädzie mäso, hydina, mäso z oviec, mäso z kôz, ryby, vajcia, med, ovocie, zelenina a zemiaky.

V súčasnom modernom svete kvalita potravín a výrobkov pochádzajúcich z domácej slovenskej produkcie už nadobúda nový rozmer. Neustále narastá počet spotrebiteľov, ktorí pripisujú stále väčší význam kvalite potravín a výrobkov. Od týchto potravín sa očakáva vyššia kvalita a istý nadštandard. S potenciálom, ktorý má Slovenská republika v kvalite poľnohospodárskych produktov a  potravín má šancu uspieť aj na zahraničných trhoch,  čo v nemalej miere prispeje k prezentácii Slovenska, našej kultúry a bohatých tradícií.

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...